خدمات زیرساختی کسب و کار

نیازسنجی، تحقیقات و تحلیل بازار

از موارد بسیار مهم و تأثیرگذار در راه‌اندازی کسب و کار، نیازسنجی، تحقیقات و تحلیل بازار است به این معنی که قبل از راه‌اندازی و تشکیل کسب و کار، ایده‌ی خدمت یا محصول مورد نظر بررسی و تحلیل گردد و اصطلاحاً نیاز بازار به آن خدمت و محصول بصورت دقیق مورد ارزیابی واقع شود. جدا از نیازسنجی بازار، اندازه‌گیری حجم بازار از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین منظور در این زمینه ارائه‌ی خدمات تخصصی خواهیم داشت.

شناسایی، بررسی و تحلیل رقبا

هیچ کسب و کاری بدون در نظر گرفتن اقدامات رقبا و بررسی و تحلیل خدمات، محصولات، برنامه‌ها و فرایندهای آنان نمی‌تواند چشم و گوش بسته و بدون برنامه‌ریزی وارد بازار شود. رصد مستمر رقبا موجب ایجاد وجه تمایز در ارائه‌ی خدمات و محصولات و همین‌طور موجب پیشگیری از بر باد رفتن سهم بازار خواهد شد. صرف رصد و تحلیل رقبا کافی نیست و باید بر روی نتیجه‌ی تحلیل برنامه‌ریزی صحیح و کاربردی انجام داد تا با استفاده از نقاط قوت و ضعف رقبا، بتوانیم رشد و توسعه کسب و کار خود را تضمین کنیم. متخصصان سیمرغ در این امر یاری‌گر کسب و کار شما خواهند بود.

شناسایی و تحلیل پرسونا و رفتار مخاطب

اینکه بدانیم خدمات و یا محصولات ما برای چه افرادی، با چه سلایقی، با چه جنسیت و بازه سنی ارائه می‌گردد، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های توسعه کسب و کار، برندسازی، مارکتینگ و… را اثربخش‌تر خواهد کرد. اما لزوماً دانستن موارد فوق کافی نیست و باید با تحلیل دقیق رفتاری و شخصیتی مخاطب و مشتری، برای تمامی بازه‌ی مخاطبان و مشتریان راهکار ارائه داد و برنامه‌ریزی کرد. متخصصان سیمرغ در این بخش در قالب موارد ذیل ارائه‌ی خدمت خواهند کرد:

 • شناسایی و دسته‌بندی پرسونای مخاطبان و مشتریان
 • بررسی و تحلیل شخصیت رفتاری دسته‌بندی‌های مذکور
 • ارائه‌ی راهکار و برنامه‌ریزی در واحدهای مختلف سازمانی برای ارتباط با هر دسته

شناسایی و تعیین شخصیت برند

هر کسب و کاری بنابر مدل و طرح تجاری خود، در صورت نیاز برای شکل‌گیری، نیاز به ساخت یک برند دارد تا در اذهان عمومی مؤثر واقع شود. برندسازی از مسایل بسیار پیچیده در یک کسب و کار است چون صاحبان آن دوست دارند در ذهن مخاطبان و مشتریان خود یک تصویر خارق‌العاده و منحصربفرد ایجاد کنند. یکی از موارد مهم در ارتباط با مخاطبان و مشتریان، ایجاد یک هویت و شخصیت شفاف است. هر برندی در ذهن مخاطبان خود یادآور احساس و نظرات گوناگون است که ما به آن شخصیت برند می‌گوییم. شخصیت برند آن چیزی است که مخاطب آن را می‌بیند و حس می‌کند؛ نه آن چیزی که صاحبان کسب و کار علاقه دارند. لذا برای نزدیکی ذهن مخاطبان و مشتریان با ذهن صاحبان برند، در جهت ساخت یک شخصیت به ارائه‌ی خدمات ذیل خواهیم پرداخت:

 • شناسایی و تعیین ابعاد شخصیت برند متناسب با طرح تجاری و نوع خدمات و محصولات
 • تعیین شخصیت قالب و معین نمودن ویژگی‌های آن
 • تعیین بایدها و نبایدهای رفتاری در کلیه‌ی فرایندهای کسب و کار برای رفتار با مخاطبان و مشتریان

الزامات حقوقی در راه‌اندازی و توسعه کسب و کار

در دنیای امروز دانستن قانون، قدرت می‌آورد. هر کسب و کاری در صورت عدم آگاهی از مسایل حقوقی مربوط به کسب و کار خود، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در طول زمان تجربه کند. به همین منظور یک دپارتمان حقوقی مجرب و متخصص در زمینه کسب و کار، برای شما عزیزان در نظر گرفتیم که در بخش‌های اساسی ذیل در قالب مشاوره یا مدیریت حقوقی مجموعه، ارائه خدمات خواهد کرد:

 • تبیین نظام حقوقی اولیه کسب و کار با بررسی و تحلیل طرح تجاری
 • تنظیم انواع قراردادهای درون سازمانی و برون سازمانی
 • أخذ انواع مجوزهای لازم برای کسب و کار بصورت صنفی و غیرصنفی
 • بررسی و تحلیل الزامات کاربردی حقوقی کسب و کار در مسیر توسعه
 • مشاوره و انجام امور ثبتی مربوط به کسب و کار مطابق با طرح تجاری

الزامات نظام مالی و حسابداری در راه‌اندازی و توسعه کسب و کار

زیرساخت امن و مطمئن مالی در مواجهه با امور متفاوت و پیچیده‌ی مالی که در مسیر توسعه کسب و کار رخ خواهد داد، از زیرساخت‌های مهم و تأثیرگذار یک کسب و کار است. اهمیت وجود نظام مالی صحیح و شفاف ما را برآن داشت تا در سبد خدمات خود، دپارتمان تخصصی مدیریت مالی و حسابداری بگنجانیم که در قالب موارد ذیل ارائه خدمات خواهد کرد:

  • تبیین نظام و ساختار مالی کسب و کار با توجه به نوع طرح تجاری
  • مشاوره و مدیریت مالی کسب و کار

طراحی چارت سازمانی و تبیین فرایندهای سازمانی

چنانچه بهترین نیروها را استخدام کنید و در کنار هم جمع نمایید، تا مادامی که چارت سازمانی مشخصی نداشته باشید که دارای فرایندهای ارتباطی بین واحدی سازمانی مشخص باشد، کارها آنجور که باید پیش نمی‌روند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیــران کسب و کار قـائل به شخص بودن آن است. متخصصان سیمــرغ با ارائه‌ی راهکارهای سازمانی متناسب با هر کسب و کار، فرایندهای را تسریع کرده و بازدهی مجموع کسب و کار را افزایش خواهد داد.

نگارش و یا اصلاح طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

نگارش بیزینس پلن یا طرح کسب و کار بنیادی‌ترین اقدام عملی قبل از راه‌اندازی یک کسب و کار است. تا زمانی که صاحبان کسب و کار ندانند از کسب و کار خود چه می‌خواهند و اهدافشان در مسیر توسعه چیست نمی‌توان یک کسب و کار را آغاز نمود؛ چراکه محکوم به شکست است. طرح کسب و کار یک کسب و کار شامل کلیه‌ی تببین کلیه‌ی واحدها و فرایندهای سازمانی همراه با طرح توسعه هر بخش است که نقشه‌راه کسب و کار را معین می‌کند. تک تک خدمات شرکت توسعه کسب و کار سیمرغ بعنوان تکه‌ای از یک پازل عمل خواهند کرد که با قرارگیری در کنار هم، طرح کسب و کار جامع را تشکیل خواهند داد. طرح کسب و کار پرمغز، تحلیل شده و برنامه‌ریزی شده، ضامن بقا و پیشرفت یک کسب و کار خواهد بود. هزینه‌ی مالی و زمانی بر روی این مورد، موجب کاهش و جلوگیری از هدررفت هزینه و زمان در آینده‌ی کسب و کار خواهد بود. در یک کلام، در طرح کسب و کار تکلیف‌مان با خودمان روشن خواهد شد که چه می‌خواهیم انجام دهیم!

در این مورد بسیار حیاتی کلیه‌ی متخصصان شرکت توسعه کسب و کار سیمرغ در بخش‌های مختلف دخیل بوده و متناسب با نوع خدمت خود، در نگارش یا اصلاح این طرح، مشارکت خواهند داشت. اِعمال نظر متخصصان مختلف در بخش‌های متفاوت طرح کسب و کار، موجب پختگی آن خواهد شد و در نهایت خیال صاحبان کسب و کار از آینده راحت خواهد شد. مدل ارائه‌ی خدمات در این بخش به شکل ذیل است:

 • بررسی اولیه طرح کسب و کار توسط کارشناسان و متخصصان در واحدهای مختلف شرکت توسعه کسب و کار سیمرغ
 • بررسی دیدگاه صاحبان برند نسبت به توجیه و دفاع خود از طرح کسب و کار
 • بررسی و تحلیل کارشناسی طرح کسب و کار با برگزاری جلسات طوفان فکری با حضور صاحبان برند و متخصصان امر
 • اصلاح و یا تدوین طرح کسب و کار نهایی
 • برنامه‌ریزی برای آغاز و یا اصلاح کسب و کار متناسب با طرح آن

منابع انسانی، توسعه فردی و تیم‌سازی

موتور محرک هر کسب و کاری مجموعه افرادی هستند که قرار است آن کسب و کار را پیش ببرند. هرچه برنامه‌ریزی‌ها، راهکارها و طرح تجاری یک کسب و کار پخته و غنی باشد، تا مادامی که افراد و منابع انسانی صحیح و کارآمد روی آن فعالیت نکنند، چرخ کسب و کار به درستی نخواهد چرخید و اصطلاحاً لنگ می‌زند! مدیران ارشد و میانی، متخصصان و کارشناسان، پرسنل سازمانی و… اگر در جایگاهی باشند که متعلق به آن نباشند، کسب و کار با گره‌های کور مواجه شده و بازدهی آن کاهش پیدا خواهد کرد. مثال ساعت فراموش نگردد! تمامی واحدهای سازمانی موجود در یک کسب و کار باید همچون چرخ‌دهنده‌های یک ساعت هماهنگ بوده و با هم فعالیت کنند. در صورتی که یک چرخ‌دنده نتواند حرکت کند، فعالیت کل ساعت مختل خواهد شد.

اینکه بدانیم چه شخصی، با چه مدل و تیپ شخصیتی، با چه جنسیتی و یا چه سطح توانایی، می‌تواند در پست‌های سازمانی کسب و کارمان فعالیت کند بسیار مهم و حساس است. یادمان نرود هرکسی را بهر کاری ساختند…

شرکت سیمرغ در فرایندسازی جذب و استخدام نیروهای سازمانی بعنوان مشاور در کنار شما خواهد بود و خطوط قرمز را مشخص خواهد نمود.

روابط عمومی و ارتباط با مشتری

پیشانی یک کسب و کار جدا از نوع خدمت و محصول افرادی هستند که در سازمان با مخاطبان و مشتریان در ارتباطند. چه بسیار برندها، خدمات و محصولات نابی که بدلیل رفتار ناشایست با مخاطب و مشتری از چشم افتاده‌اند. تدوین نظام ارتباط با مشتری و مشتری‌مداری از حساس‌ترین مراحل یک کسب و کار است که متخصصان سیمرغ در این امر در کنار شما خواهند بود.

دکمه بازگشت به بالا